Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
9:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Bude Vás zaujímať
  3. Články
  4. Kone (pravdepodobne) nemajú radi, keď sa na nich jazdí: Ako im to spraviť čo najmenej nepríjemné

Kone (pravdepodobne) nemajú radi, keď sa na nich jazdí: Ako im to spraviť čo najmenej nepríjemné

Kone (pravdepodobne) nemajú radi, keď sa na nich jazdí: Ako im to spraviť čo najmenej nepríjemné

Mali by sme si pohovoriť o očividnej záležitosti, o ktorej je ťažké diskutovať, ale malo by sa o nej hovoriť. Ste pripravení?

Kone (pravdepodobne) nijak zvlášť nezbožňujú, keď sa na nich jazdí.

Hovorím „pravdepodobne“, pretože zatiaľ čo vedci ešte musia vymyslieť spôsob, ako sa jasne spýtať veľkého množstva koní, aký je ich názor na jazdenie, už teraz existujú výskumy zaoberajúce sa tým, čo preferuje kôň v súvislosti s jazdením. Napríklad či chce kôň radšej zostať jazdiť na jazdiarni, alebo skončiť jazdenie a vrátiť sa k ostatným koňom a/alebo ísť sa najesť na stajne1. Taktiež je možné zistiť, či chcú byť kone jazdené v hyperflexii hlavy a krku alebo vo viac prirodzenej polohe krku2. Alebo či si dobrovoľne vyberú skákať cez prekážku určitej výšky, či sa jej radšej vyhnú3.

Pre potreby tohto blogu použijem túto definíciu lásky/milovať niečo: „mať k  niečomu silnú náklonnosť, veľké potešenie“. Ak kone milujú, keď sa na nich jazdí, budú vykazovať nadšenie, keď spozorujú „prípravu na jazdenie“, teda ešte pred samotným jazdením. Čakali by pri bráne, keď sa otvorí, sami by vbehli do stajne na miesto, kde sa ochotne nechajú nasedlať – a to všetko bez povelov a predchádzajúceho tréningu. Pre porovnanie, moje psy (pravdepodobne) milujú ísť so mnou hocikam autom. Ak vytušia, že niekam idem, naskočia do auta – bez toho, aby som im niečo povedala a bez predchádzajúceho tréningu. Aj tak nadšene čakajú, kým im otvorím dvere a naložím do auta.

To, že si myslím, že (pravdepodobne) milujú chodiť so mnou, som vyhodnotila na základe ich správania: ich nadšenie pre to, čo sa deje, kým nastúpim do auta (dávam si topánky a kabát a beriem kľúče). Samozrejme kvôli  neskoršiemu vnímaniu správania koní je dôležité, aby som im nevnútila moje pocity z toho, že sú v aute a nespájala tie pocity s tým, čo cítia oni.

Ak by kone milovali jazdenie, ľudia by asi nepotrebovali bičíky, šporne a iné vybavenie určené na zvyšovanie bolesti alebo tlaku, aby sa kôň hýbal a predvádzal pod jazdcom rôzne manévre. Na druhej strane moji psi sa správajú, ako keby prechádzky so mnou milovali, dokonca aj na vodítku. Nikdy som nemusela použiť bičík, aby sa na prechádzke pohli. Kone sa vyvinuli tak, že sú takmer nepretržite schopné zdolávať veľké vzdialenosti. Ak im pohyb nie je umožnený, napríklad  keď sú zavreté v stajni alebo malom výbehu, môžu sa správať výbušnejšie (rebound behaviour), keď znova dostanú šancu na pohyb. Takéto správanie by sa ale nemalo interpretovať tak, že koňom sa páči ľuďmi zvolená aktivita.

V mojej práci stretávam kone, ktorých správanie jasne naznačuje, že ani len netolerujú to, že sa na nich jazdí a už vôbec nie, že by jazdenie milovali. Stretávam kone, ktoré musia byť vyviazané, aby sa mohli očistiť a nasedlať a nikoho pri tom nepohrýzli. Stretávam kone, ktoré pod sedlom šialene vykopávajú, alebo po pomôcke zúrivo švihajú chvostom. Stretávam kone, ktoré sú pri nasadaní nervózne alebo sa pod sedlom vzpínajú a plašia sa. Pozorovaním správania koní sa dá utvoriť obrázok o tom, ako sa kone cítia pri danej činnosti.

Prečo vôbec jazdiť na koni?

Aby bolo jasné, verím, že niektoré kone by mali byť trénované a jazdené. Prečo? Už samotný tréning a aj jazdenie môže byť po fyzickej a psychickej stránke pre koňa v zajatí obohacujúce – a všetky domestikované kone sú vlastne kone chované v zajatí. Veľa chovaných koní žije z hľadiska fyzického, mentálneho a emocionálneho obohatenia v mierne nevyhovujúcich podmienkach. Ironicky sú to často práve kone s najlepšou a najdrahšou starostlivosťou. Dokonca ani moje vlastné kone, ktoré majú to šťastie, že žijú v malej skupine na dvoch veľkých pastvinách, nemajú tak bohatý život, aký by mali v prirodzených podmienkach. A narovinu, ich život je taktiež oveľa jednoduchší: dostávajú jedlo, vodu a potrebnú zdravotnú starostlivosť 365 dní v roku.

Nakoniec si však myslím, že ako zodpovední ošetrovatelia by sme jazdenie a tréning mohli a mali urobiť pre kone znesiteľnejšími.

Tu je zopár nápadov, ako to spraviť menej nepríjemné:

1.Uistite sa, že koňa nič nebolí.

Je to trochu hlúpe, že to musím povedať, ale to, že kone môžu cítiť bolesť je overiteľný fakt. Či už je to bolesť akútna, chronická alebo neliečená, bolesť je prekážkou pre dobrú welfare koňa. Kone trpia potichu; bolesť nedávajú najavo hlasovým prejavom, ale zato neustále ukazujú určité prejavy správania, ktoré sa spájajú s bolesťou.

Početné výskumy preukázali, že bolesť si jazdci a tréneri môžu nesprávne vysvetliť ako neposlušnosť koňa. Často ma volajú k prípadom, kde je bolesť hlavnou príčinou nechceného správania a pokiaľ bolesť liečením nepominie, nežiaduce správanie sa nemôže riešiť. Ak si nie ste istí, či vášho koňa niečo nebolí, dohodnite si vyšetrenie s konským veterinárom.

2.Vyhnite sa použitiu trestu.

Bohužiaľ, tréning koní väčšinou zahŕňa použitie trestu na učenie nového správania a určenie nežiaduceho správania. Možno ešte viac poľutovaniahodnejšie je to, že veľa majiteľov je mylne vedených k tomu, aby verili, že tréningové metódy, ktoré používajú, nie sú trestom. Trest je čokoľvek, čo zníži pravdepodobnosť opakovania sa daného správania v budúcnosti. U koní to väčšinou zahŕňa použitie bolestivých alebo zastrašujúcich podnetov. Ak chcete, aby bolo jazdenie pre vášho koňa prijateľnejšie, je na vás, aby ste si naštudovali spoľahlivé informácie o základoch správania koní a ako sa kone učia – známe ako „teória učenia“ – a použili to pri tréningu a jazdení.

3.Jazdite na vhodnom koni vzhľadom na vaše schopnosti – pod dozorom kvalifikovaného inštruktora.

Jazdec by mal jazdiť na koni, ktorý je na to vhodný vzhľadom na jeho schopnosti. Začiatočník bez dozoru môže koňa ľahko zmiasť, frustrovať, alebo dokonca neúmyselne potrestať. Začiatočníci môžu tiež nechtiac naučiť kone nežiaduce správanie. Neskúsení jazdci by mali jazdiť pod dozorom aj preto, že je nežiadúce, aby boli kone zbytočne vystavované nadmernému tlaku holeňami a oťažami. Kone by mohli prestať riadne reagovať na pomôcky holeňou alebo oťažou, ak jazdec poriadne nerozumie, ako má pôsobiť tlakom, alebo nemá dobré načasovanie uvoľnenia tlaku, čo kompromituje welfare.

4.Jazdite koňa, ktorý je schopný splniť to, čo po ňom chcete.

Treba pochopiť, že fyzický vývin u koní nejaký čas trvá a kone tiež treba naučiť zvládať výcvik aj po mentálnej stránke. Človek musí rozpoznať kone, ktoré nie sú schopné vykonať to, čo sa po nich chce. Nie je fér chcieť po koni vykonávať cviky, ktorých fyzicky nie je schopný. Kone musia byť cielene pripravované zvládať vykonávať to, čo po nich človek chce a je to na zodpovednosti ľudí, aby ich to naučili.

5.Buďte lepším trénerom: minimalizujte vybavenie, ktoré v tréningu používate; vyhýbajte sa praktikám, ktoré koni fyzicky alebo mentálne ubližujú.

Kone sa ľahko učia a ľahko kontrolujú – bez potreby rôzneho vybavenia alebo drsného tréningu. Dosiahne sa to ľahko a ako vraví moja kamarátka Sarah – „trénuj hlavou“ (ako v bode 2). Toto poznanie vám pomôže nielen stať sa lepším trénerom, ale vďaka nemu sa dokážete vyhnúť tréningovým metódam, ktorým by ste sa vyhnúť mali, ako je trest alebo zaplavenie podnetmi (flooding).

6.Naučte sa trénovať tak, aby mal kôň väčšiu voľbu a kontrolu nad tým, čo sa s ním deje.

Musíte pochopiť, že vybavenie ako podbradné retiazky, štajgre, fajky apod. by nemali byť určené na denno-denné alebo rutinné používanie. Takéto vybavenie by malo slúžiť v prípade núdze pri ozajstnej pohotovosti alebo situáciách, ktoré si vyžadujú dočasné znehybnenie koňa, keď sedácia nie je možná.

Naučte sa ako natrénovať dobrovoľnú spoluprácu pre rôzne úkony. Levy v zoo sa vedia naučiť nastaviť chvost pre odber krvi a hrochy naučiť sa stáť s otvorenou tlamou na ošetrenie a údržbu zubov. Kone sa tiež vedia naučiť zúčastniť sa a tolerovať napríklad odber krvi a úpravu kopýt a je to povinnosť jeho človeka, aby ho to naučil

7.Uistite sa, že zvyšných 23 hodín z dňa Vášho koňa za niečo stojí.

Do najväčšej možnej miery as pokúste zaistiť koňovi stály prístup ku konským kamarátom, krmivu a voľnému pohybu. Kone sa vyvinuli a prispôsobili na život v stáde, na stály a pomalý prísun potravy bez núteného pôstu a na voľný pohyb so širokou škálou prejavov správania. Ak sa tieto potreby koní naplnia, kone majú lepšiu šancu zvládnuť robiť to, čo sa po nich chce.  

Aby ste to lepšie pochopili, predstavte si, že máte zamestnanie, ktoré zrovna nemilujete. Znesiete to tam, ale nemilujete. A teraz si predstavte, že nemáte žiadnu kontrolu nad výberom jednej z týchto dvoch životných situácií:

1.Žijete v malom prázdnom byte. Nemáte možnosť byť s priateľmi a vychutnávať si spoločenský život. Dostávate len jedno jedlo denne zažívate stres z nútenej hladovky.

2.Žijete v jednoduchom byte a máte možnosť fyzickej aj mentálnej stimulácie. Ste fyzicky aktívny a máte možnosť sociálneho kontaktu, ktorý Vám poskytuje emocionálnu podporu a možnosť normálne sa správať v bežných spoločenských situáciách. Jete tak, ako to vaše telo potrebuje a nezažívate hlad, ktorý je pre Vás nepríjemný a stresujúci.

Ako si myslíte, že je Váš pracovný život ovplyvnený kvalitou Vášho súkromného života mimo práce? Ste skôr schopní zvládať Vaše zamestnanie, ktoré nemilujete ak je Váš súkromný život skôr ako druhá možnosť. To isté sa dá povedať o Vašom koni.   

Zhrnutie

Záverom, aj keď to pre niektorých ľudí bude ťažké, kone pravdepodobne nemilujú jazdenie. Preto je na nás ako ich ošetrovateľoch, aby celých 24 hodín ich dňa bolo tak prijemných a tolerovateľných, ako sa len dá. Zaistite koňom ich potreby (kamaráti, krmivo, voľnosť) v najväčšej možnej miere a urobte kroky smerujúce k tomu, aby bolo jazdenie pre kone čo najmenej nepríjemné.

 

Referencie

  1. Horses' behavior and heart rate in a preference test for shorter and longer riding bouts. König von Borstel, Uta et al.Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research , Volume 7 , Issue 6 , 362 - 374
  2. Impact of riding in a coercively obtained Rollkur posture on welfare and fear of performance horses. Uta Ulrike von Borstel, Ian James Heatly Duncan, Anna Kate Shoveller, Katrina Merkies, Linda Jane Keeling, Suzanne Theresa Millman,                                                                  Applied Animal Behaviour Science, Volume 116, Issues 2–4, 2009, Pages 228-236, ISSN 0168-1591
  3. To jump or not to jump? Strategies employed by leisure and sport horses. Górecka-Bruzda, Aleksandra et al.Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research , Volume 8 , Issue 4 , 253 - 260

 Orig.článok

https://www.equinebehaviorist.ca/single-post/2017/12/04/Horses-Likely-Dont-Love-Being-Ridden-A-primer-on-how-to-make-it-suck-less

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Platobná brána

Sme aj na

Facebook Alter-equestrian

Instagram Alter-equestrain

Messenger Alter-equestrian

Sídlo firmy

Sme súčasťou stabilnej firmy s dlhoročnou tradíciou

Green Design Plus, s.r.o.

Saratovská 28

Bratislava - Dúbravka

841 02

www.greendesign.sk

Kontakty
Logo
Ing.Alena Selická
Ing.Alena Selická
9:00 - 16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.