Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
9:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Krížová bezzubadlovka

Krížová bezzubadlovka je typ uzdečky bez zubadla, kde z miestna na nátylníku, kde býva typicky podhrdelný remeň, vychádzajú dva dlhé remienky, ktoré sa krížia pod spodnou čeľusťou a sú zospodu prevlečené do postranných krúžkov umiestnených na nánosníku, kde sa do nich zapínajú oťaže.

                                  

Účinok pôsobenia sa líši od sidepullu aj od mechanického hackamore. Pôsobenie tlaku je na zátylku, nose, po stranách hlavy a na spodnej strane hlavy koňa. Tlak teda pôsobí takmer po celej hlave. Na rozdiel napríklad od sidepullu určitý kontakt uzdečky s hlavou zostáva aj po uvoľnení oťaží.

Tento typ uzdečky by sa dal silou svojho účinku prirovnať k stihlovému zubadlu.

Hlavné signály koňovi vznikajú najmä pôsobením tlaku na zátylok. Ak sa potiahne jedna, alebo obe oťaže, uzdečka má aj sťahovací účinok, ktorý sa po povolení oťaží výrazne zmenší.

Nánosník by nemal sedieť príliš nízko na nosnej chrupavke, ale rovnako dôležité je, aby nebol príliš vysoko, inak signály strácajú na jasnosti a intenzite. Ideálne umiestnenie je približne dva centimetre nad kútikom huby. Nánosník by sa nemal nechávať príliš voľný, ale samozrejme sa nesmie dotiahnuť na tesno. Niektoré krížové uzdečky majú podbradný remienok, ktorý sa dá odopnúť z nánosníka a uzdečka nestratí nič na funkčnosti a nepretáča sa, len je o jeden remienok menej, čo je fajn.

Krížová bezzubadovka vytvára výraznejšie signály ako sidepull, ale nie všetky kone sú schopné sa na nej uvoľniť kvôli tlaku na zátylok a takmer stálemu kontaktu a menej výraznému uvoľneniu tlaku.

Iné kone môžu však reagovať veľmi dobre a tento typ im môže vyhovovať, treba vytrvať a hľadať typ bezzubadlovky, ktorý bude koňovi vyhovovať.

Koňovi treba dať vždy čas a poskytnúť potrebný tréning, aby na nový typ bezzubadlovky správne reagoval.

 

                                                            

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Platobná brána

Sme aj na

Facebook Alter-equestrian

Instagram Alter-equestrain

Messenger Alter-equestrian

Sídlo firmy

Sme súčasťou stabilnej firmy s dlhoročnou tradíciou

Green Design Plus, s.r.o.

Saratovská 28

Bratislava - Dúbravka

841 02

www.greendesign.sk

Kontakty
Logo
Ing.Alena Selická
Ing.Alena Selická
9:00 - 16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.