Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
9:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Mechanické hackamore

Mechanické hackamore je typ bezzubadlového uzdenia, ktoré pozostáva hlavne z dvoch kovových ramien (pák), ktoré sú pripnuté na nánosníku a zospodu sa zapína podbradná retiazka alebo remienok.

Mechanické hackamore (skrátene hackamore) vytvára tlak na nos a pod bradou. Svojím pôsobením by sa dalo prirovnať k pákovému zubadlu.

Hackamore dáva menej jasné signály do strán, na to je lepší sidepull ale lepšie koriguje hlavu smerom hore a dole a dáva jasný a silný signál na zastavenie.

Hackamore ramená vytvárajú pákový efekt, ale namiesto tlaku na hubu je tlak od hackamore aplikovaný na nánosník, zátylok a cez podbradný remienok aj na bradu kona a teda spodnú čeľusť.

Hackamore je vo všeobecnosti považované za ostré bezzubadlové uzdenie. Ostrosť závisí od viacerých faktorov – dĺžky ramien, materiálu a štýlu nánosníka a použitie podbradnej retiazky alebo remienka.

RAMENÁ

Čím sú ramená dlhšie, tým je pákový efekt väčší. Dnes už sa vyrábajú hackamore ramená rôznej dĺžky. Dĺžky nie sú pevne stanovené, záleží na výrobcovi.

Dnes už sa v snahe vyhovieť každému vyrábajú naozaj rôzne typy hackamore, aj keď niektoré k pôvodnému konceptu nemajú úplne blízko. Kolieskové(wheel),, hviezdicové (star) alebo kvetinové (flower) hackamore nemajú žiadne ramená, ale niekoľko otvorov pre rôzne polohy pripnutia oťaží.

Krátke hackamore má dĺžku cca 12 cm. Ramená majú rôzny dizajn.

              

Anglické hackamore má ploché ramená v štandardnej veľkosti majú probližne 18-19 cm, ale môže to byť aj viac.

            

Nemecké hackamore má tenké ramená rôznej dĺžky, 15 cm alebo aj 20 cm a viac.

   

NÁNOSNÍK

Nánosník sa vyrába z kože, syntetického materiálu ako je biothane a pre nemecké hackamore je typický guľatý nánosník z reťaze potiahnutej gumou. Kožené nánosníky môžu byť široké alebo užšie remene, alebo guľaté pletené. Väčšinou sa dajú z ramien odopnúť, ale existujú typy hackamore, kde tvoria nánosník a ramená jeden celok.

PODBRADNÁ RETIAZKA ALEBO REMIENOK

Je to práve táto súčasť hackamore, ktorá spolu s dĺžkou ramien určuje ostrosť hackamore. Zospodu v oblasti brady vedú nervy, preto je kontakt s retiazkou po zatiahnutí oťaží pre koňa bolestivé. Doporučuje sa preto používať podbradný plochý remienok a používať oťaže s citom.

---------------------------------------------------------------------------------------

Hackamore je veľmi dobré uzdenie, ale nesmie sa používať so zámerom spôsobiť napríklad ťažko zastaviteľnému koňovi bolesť, ak dostatočne nereaguje. U takého koňa treba zistiť príčinu, prečo nechce spomaliť či zastaviť /často je príčinou bolesť od zubadla, iného uzdenia, sedla, alebo stres/ a s citom a trpezlivo ho prejazdiť.

Netreba sa báť dlhých ramien. Pri dlhých ramenách stačí jemný pohyb oťaží, ktoré hneď pohnú pákami a dajú koňovi signál s použitím minimálneho tlaku. Takéto jazdenie môže byť teda v konečnom dôsledku jemnejšie ako pri použití krátkych ramien, kde treba o niečo väčší pohyb oťaží, kým sa tlak prenesie na ramená a teda aj na nánosník, zátylok a podbradný remienok.

Koňom môžu vyhovovať rôzne štýly hackamore, najdôležitešie je jazdiť s ohľadom na koňa a nespôsobovať mu uzdením diskomfort alebo bolesť.  

 

                                                

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Platobná brána

Sme aj na

Facebook Alter-equestrian

Instagram Alter-equestrain

Messenger Alter-equestrian

Sídlo firmy

Sme súčasťou stabilnej firmy s dlhoročnou tradíciou

Green Design Plus, s.r.o.

Saratovská 28

Bratislava - Dúbravka

841 02

www.greendesign.sk

Kontakty
Logo
Ing.Alena Selická
Ing.Alena Selická
9:00 - 16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.