Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
9:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Povrazová ohlávka

Autor článku: Ing. Alena Selická

Foto:AIVA, archív                                                                                           

 

Povrazová ohlávka je uviazaná z jedného kusu povrazu (lana) a pôvodná verzia nemá žiadne pracky ani iné kovanie.

                                                   

Je obľúbená hlavne u jazdcov zameraných na westernový štýl jazdy, ale pre svoju pevnosť a špecifické pôsobenie prenikla aj k rekreačným jazdcom a do iných jazdeckých disciplín.

Povrazová ohlávka sedí na hlave na rovnakých miestach ako stajňová ohlávka. Je uviazaná pomocou rôznych uzlov, ktoré najmä pri vyvinutí tlaku v kontakte s konskou hlavou.

Práve uzly sú najviac pôsobia pri tlaku od oťaží, ktoré sa typicky zapínajú do slučky pod bradou, kam sa pripína aj vodítko. Dva uzly sú po stranách hlavy koňa, v mieste kde sa nachádzajú nervy. Niektorí jazdci týmto cielene spôsobujú koňovi diskomfort alebo bolesť, aby sa stal kôň ovládateľným pri práci zo sedla alebo zo zeme. Veľa jazdcov o tom ale nevie a určite nechce svojho koňa trápiť, takže je dobré mať pôsobenie uzlíkov na pamäti.

Ďalšou výraznou oblasťou pôsobenia tlaku je nos koňa, ohlávka nesmie nikdy ležať príliš nízko na chrupavke. Ostrosť pôsobenia určuje aj hrúbka lana, hrubšie lano bude o niečo príjemnejšie a oplet, ak na nosovej časti nejaký je. Oplet v závislosti jeho štýlu môže nánosník o niečo zjemniť.

                  

Ohlávka, hlavne pro vodení alebo uviazaní koňa pôsobí aj na zátylok a v citlivej časti za ušami koňa. Na povrazovú ohlávku by sa ideálne nemalo uväzovať, pretože je nepravdepodobné, že sa roztrhne, uzly sa len zatiahnu a spanikáreného koňa je ťažko vyslobodiť, pričom si môže spôsobiť zranenie.

Práve pevnosť povrazovej ohlávky je jej nevýhodou, aj výhodou. Na ohlávke sa spravidla nemá čo roztrhnúť alebo zničiť a v závislosti od kvality použitého lana sú tieto ohlávky veľmi trvácne a použiteľné na rôzne typy a veľkosti koní.

Ohlávky sa vyrábajú nielen vo všetkých možných farbách ale aj štýloch. V snahe vyrovnať sa koženým alebo syntetickým uzdečkám, povrazové ohlávky sa už vyrábajú v rôznych štýloch ako sidepull, krížová bezzubadlovka, „hackamore“, tréningová ohlávka a z lana sa dá vytvoriť aj iné rôzne jazdecké vybavenie, napríklad obnosky, uzdečky, nákrčáky či oťaže.

                  

Pozrazové ohlávky ležia na hlave väčšinou dosť voľne, hlavne tie pôvodné typy, kde sa oťaže zapínajú pod bradou. Niekedy sa môžu pretáčať a ak je spodný uzol príliš nízko, oťaže môžu občas vytvárať tlak viac na krk koňa ako na nos a signály sú vtedy nedostačujúce a nejasné. Tento problé môže čiastočne alebo úplne vyriešik špeciálne uviazanie oťazí do spodnej slučky, kedy sa ohlávka okolo nosa viac stiahne. Celkovo je ale jazdenie na takejto ohlávke je vhodné skôr pre kone prijazdené na sed a oťaže cez krk.

Iné, tréningové typy alebo sidepull sedia na nose tesnejšie a oťaže sa zapínajú po stranách nánosníka do kovových krúžkov. Takého jazdecké ohlávky už môžu vyhovovať väčšine koní, keďže sa tieto ohlávky nezvyknú pretáčať a signály od otaží sú jasnejšie.

                         

Celkovo ako aj pri ostatných typoch bezzubadloviek, ostrosť ohlávky určuje hlavne jazdec podľa toho, ako narába s oťažami. Inak tieto ľahké ohlávky pekne sedia hlave a väčšine koní nebudú vadiť.

 

                                                                          

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Platobná brána

Sme aj na

Facebook Alter-equestrian

Instagram Alter-equestrain

Messenger Alter-equestrian

Sídlo firmy

Sme súčasťou stabilnej firmy s dlhoročnou tradíciou

Green Design Plus, s.r.o.

Saratovská 28

Bratislava - Dúbravka

841 02

www.greendesign.sk

Kontakty
Logo
Ing.Alena Selická
Ing.Alena Selická
9:00 - 16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.