Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
9:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Sidepull

SIDEPULL

Sidepull je typ bezzubadlového uzdenia, pri ktorom sa oťaže zapínajú do krúžkov jazdeckého nánosníka na oboch stranách konskej huby. Pre tento typ uzdenia je zaužívaný anglický názov, ale významovo sa dá preložiť ako „bočný ťah“. A presne tak sidepull aj pôsobí. Ak sa zatiahnu obe oťaže rovnomerne a naraz, tlak vzniká na nánosník a koňovi to dáva signál na spomalenie alebo zastavenie. Ak sa použije tlak len jednou oťažou, otočí hlavu koňa do daného smeru. Tieto pokyny sú pre koňa jasné a zrozumiteľné, pričom komunikácia pomocou sidepullu sa najviac podobá stihlovému zubadlu. Vďaka tomu by mal byť prechod zo stihla na sidepull bezproblémový. Čím je kôň lepšie prijazdený na sed, holeň a prenos váhy, tým jemnejší tlak stačí vyvinúť na nánosník alebo postranné krúžky.

Oťaže vyvíjajú tlak priamo len na nánosník a postranné krúžky, na sidepulle sa nezaťahujú žiadne remienky ,a teda nie je vyvíjaný dodatočný tlak na čeľuste koňa.

Sidepull je názov hlavne pre pôsobenie tohto uzdenia na hlavu koňa. Samotná sidepull uzdečka môže byť vyhotovená v rôznych štýloch a z rôznych materiálov.

Najjednoduchší sidepull , ktorý vyskúšal takmer každý z nás, je vlastne stajňová ohlávka s pripnutými vodítkami/oťažami po stranách. Na jazdenie však je vhodný len pre dobre prijazdené kone, ktoré sa nemusia príliš korigovať oťažami, pretože nesedí až tak dobre na hlave, môže sa pri väčšom ťahu oťažou pretáčať a kovanie, kde je pripnutá oťaž sa zvykne zaryť do hlavy a spôsobiť diskomfort až bolesť.

Sidepully sa vyrábajú v rôznych štýloch, pre anglické aj westernové jazdenie. Dajú sa zohnať ako celá uzdečka, alebo len ako sidepull nánosník, ktorý sa dá pripnúť na bežnú uzdečku. Líši sa aj vyhotovenie nánosníka, ktorý je najdôležitejší. Môže byť z guľatej kože alebo lana, z plochej kože alebo iného materiálu, mäkko vypodložené alebo bez vypodloženia. Nánosníky z lana sú ostrejšie a môžu odrať nos koňa, ale kôň má menšiu tendenciu ísť proti tlaku. Vypodložené nánosníky sú príjemné pre koňa ale menej vhodné pre prijazďovanie a nevypodložené dávajú presnejšnie signály. Čím širší nánosník, tým je menej ostrý a koňovi príjemnejší, ale je aj jednoduchšie pre koňa ho ignorovať. Niekoré nánosníky sú veľmi tuhé, alebo majú dokonca všitý kovový oblúk pre väčšiu stabilitu, ale jemnejším koňom to môže byť veľmi nepríjemné.

V použití materiálov sa nijako medze nekladú. Okrem klasiky – kože sú veľmi obľúbené a povrazové sidepully, biothane a nylon a rôzne kombinácie týchto materiálov.

Sidepull by mal sedieť ako normálna uzdečka. Dôležitá je pozícia nánosníka na hlave koňa. Nánosník nesmie by príliš nízko na nose, aby nesedel na chrupavke a nehrozilo jej poškodenie od nadmerného tlaku.

Nemal by byť ani príliš vysoko, inak sú signály od oťaží nejasné a nedostatočné. Nánosník by mal sedieť niečo pod lícnou kosťou. Určite nemá byť utiahnutý natesno, ako sa to bežne robí pri uzdečkách so zubalom. Niektoré kone majú radšej voľnejší nánosník, iné sú spokojné aj s menej voľným. Dôležité je, aby bol nánosník utiahnutý natoľko, aby sa uzdečka nepretáčala. Krúžky, kam sa zapínajú oťaže, by mali byť približne v miestach kútikov konskej huby. Ak je so sidepull nánosníkom použitá bežná uzdečka, treba dať pozor na správnu dĺžku lícnic ako aj čelenky. Tá musí dobre sedieť, aby zbytočne neposúvala lícnice k očiam.

Umiestenie nánosníka bezzubadlovej uzdečky na hlave koňa

Rôzne prevedenie uzdečiek Side pull

                       

 

                          

 

      

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Platobná brána

Sme aj na

Facebook Alter-equestrian

Instagram Alter-equestrain

Messenger Alter-equestrian

Sídlo firmy

Sme súčasťou stabilnej firmy s dlhoročnou tradíciou

Green Design Plus, s.r.o.

Saratovská 28

Bratislava - Dúbravka

841 02

www.greendesign.sk

Kontakty
Logo
Ing.Alena Selická
Ing.Alena Selická
9:00 - 16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.